Słownik Lean Manufacturing

Activity Based Costing

Obliczanie kosztów w oparciu o czynności – System księgowy rozliczający koszty produktów na podstawie ilości zwykłych środków (powierzchni, surowców, godzin pracy maszyn i ludzi) wykorzystanych do projektowania lub wykonania produktu.

Andon Board

Tablica andon – Urządzenie kontroli wizualnej w miejscu produkcji, na ogół w formie oświetlonego ekranu, pokazującego bieżący stan produkcji i ostrzegającego członków zespołu o pojawiających się problemach.

Autonomation

Automatyczne zabezpieczanie – Przenoszenie ludzkiej inteligencji na zautomatyzowaną maszynę, która potrafi wykryć wadę i natychmiast zatrzymać produkcję, jednocześnie sygnalizując potrzebę pomocy. Koncepcja ta, znana również jako jidoka, została po raz pierwszy wprowadzona przez Sakichi Toyoda na początku dwudziestego wieku. Wynalazł on automatyczne krosna, zatrzymujące się w momencie zerwania jednej z nici. Umożliwia to jednemu pracownikowi doglądanie wielu maszyn bez ryzyka wyprodukowania dużych ilości braków.

Batch-and-Queue

Seria i kolejka – Stosowana w produkcji masowej praktyka polegająca na wytwarzaniu dużej ilości jednej części, a następnie przesyłaniu całej partii, aby czekała przed następną operacją. Przeciwieństwo single-piece-flow, one-piece-flow.

Brownfield

Istniejący zakład produkcyjny lub biuro projektowe, ze strukturami organizacyjnymi i metodami typowymi dla produkcji masowej. Przeciwieństwo greenfield.

Cells

Gniazda – Rozmieszczenie maszyn różnych typów, wykonujących różne operacje w ściśle ustalonej sekwencji. Gniazdo ma na ogół kształt litery U, co umożliwia przepływ jednej sztuki i elastyczność w wykorzystaniu pracowników, potrafiących obsługiwać różne maszyny.

Chaku-Chaku

Metoda przepływu jednej sztuki, gdzie operator przechodzi od maszyny do maszyny, zabierając część z poprzed­niej maszyny i wkładając ją do następnej, po czym zabiera część z tejże maszyny i przenosi ją do następnej itd. W języku japoń­skim dosłowne znaczenie to „ładowanie – ładowanie.

Kaizen

Ciągłe, stopniowe doskonalenie danej czynności w celu podnoszenia wartości przy mniejszej ilości muda.

Kanban

Mała karta dołączona do pojemnika z częściami regulująca wyciąganie w Systemie Produkcyjnym Toyoty przez sygnalizowanie produkcji i dostaww górnej części strumienia.

Keiretsu

Grupa japońskich firm powiązanych w taki sposób, że każda firma zachowuje swoją niezależność działania, ale utrzymuje stałe związki z innymi firmami w grupie. (Firmy posiadają akcje innych firm z tej samej grupy). Niektóre keiretsu, na przykład Sumitomo i Mitsui mają charakter poziomy, czyli zrzeszają firmy z różnych gałęzi przemysłu. Inne keiretsu, takie jak Toyota Group, mają charakter pionowy, czyli zrzeszają firmy działające w górnej i dolnej części strumienia w odniesieniu do „integratora systemu”, którym jest z reguły firma zajmująca się końcowym montażem.

Lead Time

Czas realizacji – Całkowity czas oczekiwania przez klienta na otrzymanie produktu po złożeniu zamówienia. Kiedy planowanie i system produkcyjny działają na poziomie równym lub niższym od możliwości produkcyjnych, czas realizacji jest taki sam jak czas przerobu. Kiedy popyt jest większy od możliwości systemu, dochodzi czas oczekiwania na ujęcie w planie i rozpoczęcie produkcji, a więc czas realizacji jest dłuższy od czasu przerobu.

Level Selling

Wyrównana (zrównoważona) sprzedaż – System relacji z klientami dążący do wyeliminowania wzrostu popytu spowodowanego przez system sprzedaży, mający na celu nawiązanie długoterminowych związków z klientami, dzięki czemu można przewidzieć wielkość przyszłej sprzedaży.

Material Requirements Planning (MRP)

Planowanie Zapotrzebowania Materiałowego – Skomputeryzowany system określa­nia wymagań ilościowych i harmonogramu zużycia materiałów. W celu zaplanowania produkcji i dostaw wyrobów systemy MRP korzystają z głównego planu produkcji, norm materiałowych uwzględniających wszystko, co jest potrzebne do wyprodukowa­nia danego wyrobu i informacji na temat bieżących zapasów ma­teriałów. Manufacturing Resource Planning (MRP II) czyli Pla­nowanie Środków Produkcyjnych jest rozszerzeniem MRP na planowanie zdolności produkcyjnych w powiązaniu z finansami i sy­mulację umożliwiającą ocenę alternatywnych planów produkcji.

Meister

Majster – Lider grupy produkcyjnej w niemieckiej firmie.

Mittelstand

Średniej wielkości firmy produkcyjne w Niemczech, na ogół kontrolowane przez jedną rodzinę, stanowiące szkielet powojennej gospodarki.

Monument

Pomnik – Każdy projekt, planowanie lub technologia produkcji wymagające aby projekty, zamówienia lub produkty czekały w kolejce na obróbkę. Przeciwieństwo narzędzi odpowiedniej wielkości.

Muda

Wszelkie działania pochłaniające środki, ale nie tworzące żadnej wartości, marnotrawstwo.

Multi-machine working

Praca na wielu maszynach – Prze­szkolenie pracowników do obsługiwania i konserwowania różnych typów urządzeń produkcyjnych. Praca na wielu maszynach ma duże znaczenie przy tworzeniu gniazd produkcyjnych, gdzie każdy pra­cownik wykorzystuje wiele maszyn.

Open-book management

Zarządzanie na zasadzie otwartej księgi – Sytuacja, w której wszystkie informacje mające znacze­nie dla projektowania, planowania i produkcji są udostępniane wszystkim pracownikom firmy oraz dostawcom i dystrybutorom w górnej i dolnej części strumienia wartości.

Operation

Operacja – Czynność lub czynności wykonywane przez jedną maszynę. Przeciwieństwo procesu.

Perfection

Doskonałość – Całkowita eliminacja muda, dzięki czemu wszystkie działania w strumieniu wartości tworzą wartość.

Poka-Yoke

Urządzenie lub procedura zapobiegające błędom pod­czas przyjmowania zamówień lub produkcji. Przykładem dotyczą­cym przyjmowania zamówień może być sprawdzanie czy zamó­wienie nie odbiega od normalnego wzorca. Podejrzane zamówie­nia są sprawdzane, co często prowadzi do wykrycia pomyłek przy dokonywaniu zakupów na podstawie mylnych informacji. Przykła­dem poka-yoke w produkcji może być zestaw fotokomórek w kon­tenerach z częściami na linii montażu, których zadaniem jest unie­możliwienie przejścia do następnego etapu komponentów z wa­dami. Poka-yoke zatrzymuje przejście komponentu do następne­go stanowiska, jeżeli promień światła w każdej skrzynce zawiera­jącej części do montażu nie zostanie przerwany ręką operatora. Poka-yoke jest czasami nazywane baka-yoke.

Process

Seria pojedynczych operacji wymaganych do stworzenia projektu, kompletnego zamówienia lub produktu.

Processing time

Czas przetwarzania – Rzeczywisty czas pra­cy nad produktem podczas projektowania lub wytwarzania oraz czas rzeczywistej obsługi zamówienia. Na ogół czas przetwarza­nia stanowi tylko niewielki ułamek czasu przerobu i czasu reali­zacji.

Process villages

Wioski procesów – Praktyka grupowania ma­szyn lub czynności według typów wykonyWanych operacji; na przy­kład szlifierek. Przeciwieństwo gniazda.

Product family

Rodzina produktów – Gama powiązanych pro­duktów, które mogą być wytwarzane na przemian w tym samym gnieździe.

Production smoothing

Wyrównywanie produkcji – (he­ijunka).

Pull

Wyciąganie – System instrukcji dotyczących produkcji i do­staw, przechodzący kolejno od operacji w dolnej części strumienia do operacji w górnej jego części. Dostawca z górnej części stru­mienia niczego nie produkuje zanim nie otrzyma sygnału o zapo­trzebowaniu od odbiorcy z dolnej części strumienia. Przeciwień­stwo wypychania.

Quality Function Deployment (QFD)

Rozwijanie funkcji jakości – Procedura podejmowania decyzji dla wszechstronnych ze­społów projektu, która ustala jednakowe zrozumienie głosu klienta i consensus odnośnie do ostatecznych wymagań technicznych pro­duktu. QFD integruje punkty widzenia członków zespołu reprezen­tujących różne dyscypliny i zapewnia znalezienie kompromisów po­zwalających na opracowanie produktu odpowiadającego ustalo­nym wymaganiom technicznym i mieszczącego się w zakładanych kosztach. Podjęte decyzje są konsekwentnie realizowane. Zasto­sowanie QFD eliminuje kosztowne wracanie projektu do poprzed­nich etapów i wprowadzanie poprawek tuż przed wypuszczeniem produktu.

Queue time

Czas czekania w kolejce – Czas jaki produkt spę­dza oczekując w kolejce przed następnym etapem projektowania, obsługi zamówień lub wytwarzania.

Right-sized tool

Narzędzie odpowiedniej wielkości – Urządzenie do projektowania, planowania lub produkcji, które może być wstawione bezpośrednio w przepływ produktów w ramach rodziny produktów, tak aby produkcja nie wymagała niepotrzebnego transportu i czekania. Przeciwieństwo pomnika.

Seven muda

Siedem typów muda – Pierwotna lista rodzajów marnotrawstwa wyróżnionych przez Taiichi Ohno, najczęściej spotykanych w fizycznej produkcji. Są to: nadprodukcja wyprzedzająca popyt, czekanie na następny etap obrabiania, niepotrzebny transport materiałów (na przykład między wioskami procesów lub obiektami produkcyjnymi), nadmierne obrabianie części spowodowane złą konstrukcją narzędzi lub produktu, zapasy większe od absolutnego minimum, niepotrzebny ruch pracowników podczas pracy (szukanie części, narzędzi, wydruków, pomocy itd.) oraz produkcja wadliwych części.

Shusa

Shusa – Silny lider zespołu w systemie rozwoju produktów Toyoty. W dosłownym znaczeniu jest to pewien szczebel nadzoru, tak jak katcho lub honcho.

Single Minute Exchange of Dies (SMED)

Minutowa wymiana tłoczników, form – Seria technik wprowadzonych przez Shigeo Shingo do przezbrajania maszyn produkcyjnych w czasie krótszym niż dzie­sięć minut. One-touch set up – Ustawienie za jednym dotknię­ciem – określenie stosowane wtedy, gdy przezbrojenie wymaga mniej niż jedną minutę. Oczywiście długofalowym celem jest zero set up (zerowe ustawianie), w którym przezbrojenia są natych­miastowe i w żaden sposób nie zakłócają ciągłego przepływu.

Single-Piece-Flow (one-piece-flow)

Przepływ jednej sztuki – Sytuacja w której produkty pojedynczo przechodzą przez różne operacje w projek­towaniu, przyjmowaniu zamówień i produkcji, bez zakłóceń, na­wrotów i braków wewnętrznych. Przeciwieństwo serii i kolejki.

Spaghetti chart

Wykres spaghetti – Mapa drogi przebytej przez dany produkt podczas przemieszczania się w strumieniu wartości w produkcji masowej, nazwana tak dlatego, że trasa produktu na ogół przypomina talerz spaghetti.

Standard costing

Standardowe obliczanie kosztów – System księgowy, w którym koszty są przypisywane do poszczególnych produktów na podstawie liczby godzin roboczych maszyn i ludzi dostępnych na wydziale produkcyjnym w danym okresie czasu. Standardowe obliczanie kosztów zachęca do wytwarzania niepo­trzebnych produktów dzięki pełnemu wykorzystaniu maszyn i ludzi.

Standard work

Standardowe instrukcje technologiczne – Dokładny opis każdej czynności, uwzględniający czas cyklu, czas taktu, kolejność wykonywania poszczególnych zadań oraz minimalny podręczny zapas części potrzebny do wykonania danej czynności.

Takt time

Czas taktu – Dostępny czas produkcyjny podzielony przez wielkość zamówienia klienta. Na przykład, jeżeli zapotrzebowanie klientów wynosi 240 sztuk dziennie a fabryka pracuje 480 minut dziennie, czas taktu wynosi dwie minuty; jeżeli klient chce, aby miesięcznie zaprojektowano dwa nowe produkty, czas taktu wynosi dwa tygodnie. Czas taktu wyznacza tempo produkcji odpowiadające wielkości zapotrzebowania klientów i stanowi serce każdego odchudzonego systemu.

Target cost

Zakładany koszt – Koszt rozwoju i produkcji, którego nie można przekroczyć, jeżeli klient ma być zadowolony z wartości produktu, a producent będzie mógł osiągnąć satysfakcjonujący zwrot z inwestycji.

Throughput time

Czas przerobu – Czas potrzebny na przejście produktu od koncepcji do realizacji, od zamówienia do dostawy lub od surowca do gotowego produktu u klienta. Obejmuje zarówno czas przetwarzania, jak i czas czekania.

Total Productive Maintenance (TPM)

Kompleksowa efektywna konserwacja – Seria metod, których pionierem była firma Nippondenso (członek grupy Toyoty), zapewniających, że każda maszyna w procesie produkcyjnym jest zawsze zdolna do wykonywania wymaganych zadań, dzięki czemu nigdy nie występują zakłócenia produkcji.

Turn-back analysis

Analiza powrotów – Badanie przepływu produktu przez zespół operacji produkcyjnych w celu sprawdzenia, jak często produkt jest odsyłany z powrotem w celu naprawy lub usunięcia braków.

Value

Wartość dostarczana klientowi w odpowiednim czasie, po odpowiedniej cenie, w każdym przypadku definiowana przez klienta.

Value stream

Strumień wartości – Konkretne czynności wymagane do zaprojektowania, zamówienia i dostarczenia konkretnego produktu, od koncepcji do realizacji, od zamówienia do dostawy i od surowców do gotowego produktu u klienta.

Value stream mapping

Sporządzanie mapy strumienia wartości – Identyfikacja wszystkich konkretnych czynności występujących w strumieniu wartości dla produktu lub rodziny produktów.

Visual control

Kontrola wizualna – Umieszczenie w dobrze widocznym miejscu wszystkich narzędzi, części i wskaźników wydajności, tak aby przy pierwszym spojrzeniu stan systemu produkcyjnego był zrozumiały dla wszystkich zainteresowanych.

Powrót na stronę główną